Oglądasz stronę archiwalną. Zawarte na niej dane mogą być nieaktualne, a linki do zasobów zewnętrznych mogą nie działać. Przejdź na stronę główną ACLeague.
ACLeague Sezon VIII: 6 Races 1 Cup

FAQ

Podstawowe informacje na temat sezonu VII - Do wzięcia udziału w sezonie VII wymagana jest podstawowa wersja gry Assetto Corsa oraz DLC "Ready 2 Race".
- Wszyscy zawodnicy startują samochodem Audi TT Cup.
- Każda rudna będzie podzielona na dwa lub trzy serwery: Pro, Semipro oraz Am po 32 sloty (w Pro rezerwacja slotu dla komentatora, serwery mogą być podzielone inaczej w zależności od frekwencji i spraw technicznych).
- Opłata wpisowa na utrzymanie serwerów ligowych wyniesie minimum 5 złotych.
- Wyścigi będą odbywać się co drugi czwartek w godzinach wieczornych.
- Zawodnicy będą mogli podzielić się na 3-osobowe drużyny.
- Transmisje live z komentarzem poprowadzi znany i lubiany Tuchan (youtube.com/user/TuchanX).
- Szczegóły w regulaminie.
- Najświeższe ogłoszenia na temat sezonu i całej ligi znajdziecie zawsze pod tagiem #acleague w serwisie Wykop.pl.
Jak dołączyć? Skorzystaj z odnośnika "Zapisz się" na naszej stronie głównej. Przed przystąpieniem do ligi zapoznaj się z regulaminem i upewnij się, że spełniasz wszystkie niezbędne wymagania. W razie wątpliwości pisz pod tagiem #acleague, pytaj poprzez Discord lub bezpośrednio organizatora. Po dołączeniu do ligi przestrzegaj regulaminu, obserwuj tag oraz ogłoszenia w oficjalnym komunikatorze (Discord - dołącz do dyskusji)... i baw się dobrze!
Nie chcesz zapisać się do ligi, ale chcesz spróbować z nami swoich sił? Obserwuj tag #acleague i szukaj w Assetto Corsie serwerów pod hasłami "acleague" lub "wykop" - co jakiś czas uruchamiane są serwery z dostępem dla wszystkich. Wspólnie z innymi ligami i serwisami w Assetto Corsie organizowany jest szereg różnych imprez o charakterze cyklicznym lub okresowym, a naszym kierowcom nie brakuje również innych pomysłów (na przykład Fun Race - wątki na forum simrace.pl, AC Grand Prix - tag #acgp na Wykop.pl). Naszych zawodników można znaleźć także w mistrzostwach organizowanych w systemie Sim Racing System.
Terminarz sezonu VII - 1 czerwca 2017 roku rozpoczną się zapisy zawodników.
- 8 czerwca zostanie uruchomiony serwer treningowy z torem Nürburgring Nordschleife.
- 22 czerwca odbędzie się nieobowiązkowy wyścig "zerowy" na Nürburgring Nordschleife.
- 23 czerwca zostanie uruchomiony serwer prekwalifikacyjny do pierwszej eliminacji.
- 6 lipca odbędzie się pierwsza eliminacja na torze Paul Ricard (mod).
- 20 lipca odbędzie się druga eliminacja na torze Oulton Park (mod).
- 3 sierpnia odbędzie się trzecia eliminacja na torze Blackwood (mod).
- 17 sierpnia odbędzie się czwarta eliminacja na torze Nürburgring.
- 31 sierpnia odbędzie się piąta eliminacja na torze Automotodrom Grobnik (mod).
- 14 września odbędzie się szósta i ostatnia eliminacja na torze Donington Park (mod).
Malowanie i oznakowanie samochodów w sezonie VII W temacie skinów pozostawiamy Wam prawie pełną dowolność (kierowców zespołowych obowiązuje zbieżne malowanie).
Wymagane są:
- numer boczny według przygotowanego template
- numer na szybie wraz z nickiem
- banner ACLeague na szybie przedniej według przygotowanego template
Potrzebne materiały w formie plików PSD znajdziecie TUTAJ. Pozostałe template znajdziecie na swoich dyskach w folderze z Assetto Corsą pod adresem steamapps\common\assettocorsa\sdk\dev\skin_templates.
Powtarzające się pytaniaJestem zupełnie nowy w simracingu, a wcześniej rozbijałem się tylko w Need For Speed. Chciałbym poznać zasady jazdy obowiązujące na torze.
W celu zapoznania się z zasadami obowiązującymi w czasie każdego wyścigu zapraszamy do lektury samouczków dostępnych w innych serwisach (cześć zasad może różnić się lub być nieaktualna w zależności od danego wyścigu, toru czy osobnych przepisów obowiązujących w danej lidze):
http://simrace.pl/forum/index.php/topic/210-zasady-jazdy-online-simracepl-crc/
http://www.minorating.com/Rules
http://www.ukgpl.com/rec_dvr_beh/rec_driver_beh.htm

Pobrałem wszystkie elementy z ACL Managera, ale nadal nie mam wymaganych aplikacji, a moje okrążenia pomiarowe nie zliczają się, co robię źle?
Każda aplikacja wymaga ręcznego uruchomienia. W pierwszej kolejności należy zezwolić na ich działanie w ustawieniach gry w zakładce Options -> General -> UI Modules. Menu aplikacji w trakcie jazdy, z którego aktywujemy interesujące nas dodatki, dostępne jest z prawej strony ekranu po najechaniu do krawędzi ekranu myszką.

O której godzinie rozpoczynają się kwalifikacje i wyścig? Ile trwa wyścig?
Czwartkowe wyścigi i kwalifikacje odbywają się w sezonie VIII według tego samego rozkładu, podanego na stronie ACLeague oraz w regulaminie, którego znajomość jest jednym z wymogów uczestnictwa. W dyskusji na Discordzie możesz spotkać się z różnymi odpowiedziami na pytanie o godzinę startu wyścigu, na przykład 22:00, 23:55 - o ile nie pochodzą one od organizatora, są tylko naszymi wewnętrznymi żartami.

Czy pit stop w czasie wyścigu jest obowiązkowy?
W sezonie VIII, w którym jeździmy dwa sprinty po 30 minuty każdy, pit stop nie jest obowiązkowy.

Ile mam zalać paliwa na wyścig?
Każdy wyścig trwa po 30 minut (1800 sekund) plus jedno okrążenie. Assetto Corsa pokazuje nasze zużycie paliwa po przejechaniu co najmniej dwóch okrążeń w ustawieniach samochodu w zakładce paliwa - należy przed startem zalać tyle aby dojechać do mety z bezpieczną rezerwą, której granice poznamy po sięgnięciu po kalkulator. Na przykład jeśli nasze okrążenie trwa około półtorej minuty (około 21 okrążeń w wyścigu), a Assetto Corsa pokazuje, że 10 litrów wystarcza na pokonanie co najmniej 3 okrążeń to powinniśmy zalać co najmniej 70 litrów. Sytuacja na torze i styl jazdy mogą sprawić, że apetyt samochodu będzie różnić się między kierowcami - warto o tym pamiętać aby nie wprowadzić innych w błąd lub samemu nie wysuszyć baku przed dojechaniem do mety. Jeśli matematyka nie jest Twoją stroną możesz skorzystać z narzędzia do wyliczania paliwa: https://www.wykop.pl/wpis/25191975/.

Jakie opony założyć na wyścig?
Dobór odpowiedniej mieszanki i ustawień ogumienia zależy od stylu jazdy, ustawień samochodu i warunków pogodowych i jest sprawą indywidualną. Niejednokrotnie może okazać się, że opony, na których jechaliśmy w prekwalifikacjach nie sprawdzą się w czasie wyścigu - trening przed wyścigiem jest najlepszym czasem na weryfikację naszych ustawień. Mieszankę i ciśnienie opon należy zawsze dobierać tak, aby w czasie wyścigu i po rozgrzaniu wszystkie cztery opony zachowywały optymalne ciśnienie oraz temperaturę, a zużycie opon pozwalało na komfortowe pokonanie zakładanego dystansu. Monitorowaniu temperatury, ciśnienia i zużycia opon służy wbudowana w grę aplikacja Tyres.

Chcę zgłosić innego kierowcę za spowodowanie kolizji/niesportowe zachowanie/nieprzepisową jazdę/nierespektowanie granic toru, gdzie mogę to zrobić?
Po każdym wyścigu (do 24h godzin, czasem dłużej) w serwisie Wykop.pl pod tagiem #acleague pojawi się oficjalny wpis, w którym będzie można zgłaszać wszelkie incydenty (powstanie wpisu będzie ogłaszane również w komunikatorze Discord). Zgłoszenia zostaną następnie rozpatrzone przez grono sędziowskie. Uwaga: nie wszystkie zdarzenia kwalifikują się do nałożenia kar. Obcierki, stuknięcia czy inne incydenty w ferworze walki, w których nie ma poszkodowanych są naturalną częścią motorsportu. Od nałożonej kary danemu zawodnikowi będzie przysługiwało odwołanie.

Czy ktoś ma replay z wyścigu?
Wzorcowy replay z sesji kwalifikacyjnych i wyścigów pojawi się w oficjalnych wątku do zgłaszania incydentów pod tagiem #acleague w serwisie Wykop.pl. Wszystkie powtórki znajdziecie na naszej przestrzeni dyskowej w serwisie Google Dysk pod adresem https://drive.google.com/drive/folders/0B95epPpTZ1GHeTBNQ1doQzE5M1U. O ile w wyścigu nie rozpocząłeś kolejnej sesji to replay możesz znaleźć także na swoim dysku twardym. Assetto Corsa zapisuje automatycznie, tymczasowo powtórki z ostatnich sesji w folderze System -> Dokumenty -> Assetto Corsa -> replay -> temp (domyślnie ścieżka C:\Users\{nazwa użytkownika}\Documents\Assetto Corsa\replay\temp).

Jak mogę zobaczyć ściągnięty replay?
Aby replay pojawił się w Assetto Corsie lub Content Managerze należy wypakować go do odpowiedniego folderu z powtórkami: System -> Dokumenty -> Assetto Corsa -> replay (domyślnie ścieżka C:\Users\{nazwa użytkownika}\Documents\Assetto Corsa\replay\).

Kiedy zostanie uruchomiony serwer prekwalifikacyjny na kolejną rundę?
Informacja o uruchomieniu serwera prekwalfikacyjnego pojawi się w serwisie Wykop.pl pod tagiem #acleague, a także na Discordzie. Serwer taki uruchamiany jest przeważnie w piątek po południu.

Czy Wy jesteście normalni?
Nie.