Oglądasz stronę archiwalną. Zawarte na niej dane mogą być nieaktualne, a linki do zasobów zewnętrznych mogą nie działać. Przejdź na stronę główną ACLeague.
Zestawy pierwszej pomocy
Podstawowe informacje na temat sezonu X — do wzięcia udziału w sezonie X wymagana jest podstawowa wersja gry Assetto Corsa na komputery PC wraz z płatnymi dodatkami Dream Pack 1, Dream Pack 2, Dream Pack 3, Red Pack, Porsche Pack III, Ready To Race Pack
— do wzięcia udziału w sezonie X wymagana jest akceptacja regulaminu i uiszczenie opłaty wpisowej 5 PLN na utrzymanie serwerów
— kierowcy i zespoły będą mogli wybrać swoją maszynę na cały sezon z dziewięciu aut klasy GT3
— zawodnicy będą mogli podzielić się na 2/3-osobowe zespoły
— sezon X zaplanowano na siedem rund: pięć po 60 minut i dwie 90-minutowe, plus wyścig testowy
— wyścigi będą odbywać się co drugi czwartek w godzinach wieczornych (lub inny dzień w przypadku kolidowania ze świętami)
— każda runda będzie podzielona na trzy, maksymalnie cztery serwery: Pro, Semipro, Am po 35 sloty dla kierowców każdy (plus slot dla komentatora), Rookie na 32 sloty (serwery mogą być podzielone inaczej w zależności od frekwencji i kwestii technicznych)
— pierwszy wyścig sezonu odbędzie się 15 marca 2018 roku, ostatni 7 czerwca 2018 roku
— dla zwycięzców zaplanowane są nagrody ufundowane przez Motorsport Capsule
— dodatkowe nagrody przewidziano również dla pozostałych uczestników ligi
— z każdej rundy prowadzone będą transmisje na żywo z komentarzem
— do kwalifikacji generalnej liczy się suma sześciu najlepszych wyników w 7 rundach
— najświeższe ogłoszenia na temat sezonu i całej ligi znajdziecie zawsze pod tagiem #acleague w serwisie Wykop.pl
Jak dołączyć?

Skorzystaj z odnośnika na naszej stronie głównej, odnośnika w menu lub przejdź od razu do odpowiedniego wpisu na Wykop.pl. Przed przystąpieniem do ligi zapoznaj się z regulaminem i upewnij się, że spełniasz wszystkie niezbędne wymagania. W razie wątpliwości pisz pod tagiem #acleague lub pytaj poprzez komunikator Discord. Po dołączeniu do ligi przestrzegaj regulaminu, obserwuj tag oraz ogłoszenia w oficjalnym komunikatorze (Discord - dołącz do dyskusji)... i baw się dobrze!

Nie chcesz zapisywać się do ligi, ale chcesz spróbować z nami swoich sił? Obserwuj tag #acleague i szukaj w Assetto Corsie serwerów pod hasłami "ACLeague" lub "wykop" - co jakiś czas uruchamiane są serwery i organizowane są wyścigi z dostępem dla wszystkich. Naszych zawodników można znaleźć także w mistrzostwach organizowanych w systemie Sim Racing System, w portalu SimRace.pl i innych.

Przed wyścigiem — czy znasz i rozumiesz regulamin?
— czy znasz zasady zachowania się i komunikacji na torze, szczególnie w wyjątkowych sytuacjach (dublowanie, oddublowanie, okrążenia wyjazdowe, blokowanie, brak paliwa, pierwszy zakręt pierwszego okrążenia, powrót na tor po jego opuszczeniu, powrót do pitów, wyjazd z pitów, trzymanie się linii wyznaczających tor, cisza radiowa)?
— czy pobrałeś, zainstalowałeś i uruchomiłeś niezbędne mody (bez nich nie będziesz mógł dołączyć do serwera), aplikacje (bez nich zostaniesz zdyskwalifikowany lub w ogóle nie dopuszczony do startu) oraz ligowe skiny (w trakcie trwania sezonu wszystko jest do pobrania na stronie "Do pobrania")?
— czy zaznaczyłeś w odpowiednim terminie swój udział w wyścigu na liście obecności?
— czy dołączyłeś do dyskusji w komunikatorze Discord? Czy wiesz jak dołączyć do pokojów głosowych (mikrofon nie jest wymagany)?
— czy obserwujesz tag #acleague?
— czy siadasz za kierownicę trzeźwy?
— czy masz pod ręką garnek z bigosem (niezbędny w czasie pit stopów)?
— czy masz rozum i godność człowieka?

Jeśli na powyższe pytania udzieliłeś odpowiedzi "nie" - nie bierz udziału w wyścigu bez przygotowania lub dopytaj się w razie wątpliwości pod tagiem #acleague lub na Discordzie z odpowiednim wyprzedzeniem! Dzięki temu nie zepsujesz wyścigu sobie i innym, unikniesz niepotrzebnego zamieszania, dotkliwych kar, a w skrajnych przypadkach permanentnego bana i napiętnowania przez społeczność simrace'ingową.

Malowanie i oznakowanie samochodów

Każdy zawodnik może startować w samochodzie z indywidualnym malowaniem (obowiązują spójne barwy w przypadku zespołów). Indywidualne malowanie nie jest wymagane i w przypadku braku takowego zawodnik wystartuje z losowym skinem z puli standardowych lub bez (białe auto). W temacie skinów pozostawiamy Wam prawie pełną dowolność. Prawie.

Wymagane w przypadku indywidualnych skinów są:
— rozmiar skina nie może przekraczać 10 MB
— staramy się unikać wulgaryzmów, mangi i innych treści obraźliwych
— numer boczny auta przygotowujemy według obowiązkowego wzorca
— na samochodzie umieszczamy logo sponsora, Motorsport Capsule
— mile widziane są logotypy pozostałych sponsorów i partnerów
— gotowy skin przesyłamy za pośrednictwem Discorda na kanale #skiny

Wzorzec obowiązkowego numeru bocznego znajdziecie w formacie PSD TUTAJ. Logotypy ACLeague, sponsorów i partnerów znajdziecie TUTAJ. Pozostałe template, niezbędne do przygotowania własnego skina znajdziecie na swoich dyskach w folderze z Assetto Corsą pod adresem steamapps\common\assettocorsa\sdk\dev\skin_templates (korzystać można również z materiałów zamieszczonych na naszym Discordzie w pokoju #skiny). Instrukcję malowania samochodów do Assetto Corsy możecie znaleźć na przykład na simrace.pl.

Powtarzające się pytania

Jestem zupełnie nowy w simracingu, a wcześniej rozbijałem się tylko w Need For Speed, dosłownie. Chciałbym poznać zasady czystej jazdy obowiązujące na torze i poza torem.

W celu zapoznania się z zasadami obowiązującymi w czasie każdego wyścigu zapraszamy do lektury samouczków dostępnych w innych serwisach (cześć zasad może różnić się lub być nieaktualna w zależności od danego wyścigu, toru czy osobnych przepisów obowiązujących w danej lidze, a dodatkowe, szczególne przypadki opisane są w naszym regulaminie):
http://www.minorating.com/Rules
http://www.ukgpl.com/rec_dvr_beh/rec_driver_beh.htm
http://simrace.pl/forum/index.php/topic/210-zasady-jazdy-online-simracepl-crc/

Pobrałem wszystkie wymagane pliki, ale nadal nie widzę w grze wymaganych aplikacji, a moje okrążenia pomiarowe nie zliczają się, co robię źle?

Każda z pobranych aplikacji wymaga ręcznego uruchomienia, a za zliczanie czasów okrążeniach po stronie użytkownika i serwera odpowiadają aplikacje PTracker i STracker. Aby uruchomić każdą aplikację: w pierwszej kolejności należy zezwolić na ich działanie w ustawieniach gry w zakładce Options -> General -> UI Modules. Menu aplikacji w trakcie jazdy, z którego aktywujemy interesujące nas dodatki, dostępne jest z prawej strony ekranu po najechaniu do krawędzi ekranu myszką. Aby Tracker zliczał nasze okrążenia wymagane jest przejechanie okrążenia bez przekraczania jego granic (zielona ikonka w prawym, górnym rogu aplikacji Trackera w chwili przekroczenia lini start/meta) oraz stałe połączenie z serwerem (zielona ikonka połączonych wtyczek na górnej belce aplikacji Trackera).

O której godzinie rozpoczynają się kwalifikacje i wyścig? Ile trwa wyścig?

Wyścigi i kwalifikacje odbywają się w każdym sezonie ACLeague według podobnego rozkładu (start wyścigu ma miejsce o 21:00, poprzedzają go treningi i kwalifikacje), podanego na stronie ACLeague oraz w regulaminie, którego znajomość jest jednym z wymogów uczestnictwa. Wyścigi odbywają się w czwartki, chyba, że zaznaczono inaczej (na przykład w wyniku przypadających na dany dzień świąt). W dyskusji na Discordzie możesz spotkać się z różnymi odpowiedziami na pytanie o godzinę startu wyścigu, na przykład 22:00, 23:55, wczoraj - o ile są one ogłoszeniami pochodzącymi od organizatora, są tylko naszymi wewnętrznymi żartami i nie należy brać ich na poważnie.

Czy pit stop w czasie wyścigu jest obowiązkowy?

Tak, pit stop w czasie każdego wyścigu sezonu X jest obowiązkowy. Przez pit stop rozumie się postój w ajei serwisowej z wykonaniem co namniej jednej z dwóch czynności: wymiana opon, tankowanie paliwa.

Ile mam zalać paliwa na wyścig?

Każdy wyścig sezonu X trwa po 60 lub 90 minut plus jedno okrążenie. Assetto Corsa pokazuje nasze zużycie paliwa po przejechaniu co najmniej dwóch okrążeń w ustawieniach samochodu w zakładce paliwa - należy przed startem zalać tyle aby dojechać do pit stopu i mety z bezpieczną rezerwą. Jej granice poznamy po sięgnięciu po kalkulator. Sytuacja na torze, styl jazdy i losowe sytuacje mogą sprawić, że apetyt samochodu będzie różnić się między kierowcami - warto o tym pamiętać aby nie wprowadzić innych w błąd lub samemu nie wysuszyć baku przed dojechaniem do mety, sugerując się ustawieniami innych kierowców w tych samych modelach. Jeśli matematyka nie jest Twoją mocną stroną to możesz skorzystać z narzędzia do wyliczania paliwa, przygotowanego przez jednego z uczestników ACLeague: Fuel Manager od iAdamM.

Jakie opony założyć na wyścig?

Dobór odpowiedniej mieszanki i ustawień ogumienia zależy od stylu jazdy, ustawień samochodu i warunków pogodowych i jest sprawą indywidualną. Niejednokrotnie może okazać się, że opony, na których jechaliśmy w prekwalifikacjach i kwalifikacjach nie sprawdzą się w czasie wyścigu - trening przed wyścigiem jest najlepszym czasem na weryfikację naszych ustawień. Mieszankę i ciśnienie opon należy zawsze dobierać tak, aby w czasie wyścigu i po rozgrzaniu wszystkie cztery opony zachowywały optymalne ciśnienie oraz temperaturę, a zużycie opon pozwalało na komfortowe pokonanie zakładanego dystansu. Monitorowaniu temperatury, ciśnienia i zużycia opon służy wbudowana w grę aplikacja Tyres.

Chcę zgłosić innego kierowcę za spowodowanie kolizji, niesportowe zachowanie, nieprzepisową jazdę, nierespektowanie granic toru, naruszanie ciszy radiowej lub zjedzenie mojego bigosu, gdzie mogę to zrobić?

Po każdym wyścigu (do 24h godzin, czasem dłużej) w serwisie Wykop.pl pod tagiem #acleague pojawi się oficjalny wpis, w którym będzie można zgłaszać wszelkie incydenty (powstanie wpisu będzie ogłaszane również w komunikatorze Discord). Zgłoszenia zostaną następnie rozpatrzone przez grono sędziowskie. Uwaga: nie wszystkie zdarzenia kwalifikują się do nałożenia kar. Obcierki, stuknięcia czy inne incydenty w ferworze walki, w których nie ma poszkodowanych są naturalną częścią motorsportu. Od nałożonej kary danemu zawodnikowi będzie przysługiwało odwołanie.

Czy ktoś ma replay z wyścigu?

Wzorcowy replay z sesji kwalifikacyjnych i wyścigów pojawi się w oficjalnych wątku do zgłaszania incydentów pod tagiem #acleague w serwisie Wykop.pl. Wszystkie powtórki znajdziecie na naszej przestrzeni dyskowej w serwisie Dysk Google. O ile w wyścigu nie rozpocząłeś kolejnej sesji to replay możesz znaleźć także na swoim dysku twardym. Assetto Corsa zapisuje automatycznie, tymczasowo powtórki z ostatnich sesji w folderze System -> Dokumenty -> Assetto Corsa -> replay -> temp (domyślnie ścieżka C:\Users\{nazwa użytkownika}\Documents\Assetto Corsa\replay\temp). Jeśli na naszym Dysku Google nie ma jeszcze powtórki z danych kwalifikacji i wyścigu, a takowe posiadasz - podziel się nimi z innymi.

Jak mogę zobaczyć ściągnięty replay?

Aby replay pojawił się w Assetto Corsie lub Content Managerze należy wypakować go do odpowiedniego folderu z powtórkami: System -> Dokumenty -> Assetto Corsa -> replay (domyślnie ścieżka C:\Users\{nazwa użytkownika}\Documents\Assetto Corsa\replay\). Powtórki uruchamiany z menu głównego Assetto Corsy - przycisk "Replay".

Kiedy zostanie uruchomiony serwer prekwalifikacyjny na kolejną rundę?

Informacja o uruchomieniu serwera prekwalfikacyjnego pojawi się w serwisie Wykop.pl pod tagiem #acleague, a także na Discordzie. Serwer taki uruchamiany jest przeważnie w piątek po południu.

Wszedłem na serwer prekwalifikacyjny i jeżdżę w malowaniu kogoś innego, a nie swoim, co jest grane?

We własnym, indywidualnym malowaniu (o ile przesłałeś je w odpowiednim terminie i spełniał wszelkie wymogi), startujemy wyłącznie w sezonowych wyścigach. Ze względu na ograniczenia serwera i Assetto Corsy na czas prekwalifikacji dostępne są tylko niektóre, losowe skiny i prawdopodobnie wśród nich nie będzie Twojego. Z każdym wejściem na serwer zostanie wówczas przydzielone losowe malowanie.

Gdzie znajdę szczegółowe wyniki prekwalifikacji, wyścigów i wszystkich innych sesji?

Zbieraniem statystyk z naszych wszystkich serwerów zajmują się aplikacje Ptracker (po stronie użytkownika) oraz Stracker (po stronie serwera). Wszystkie zebrane w ten sposób wyniki znajdziecie pod adresami Tracker Pro, Tracker Semipro lub Tracker Am (domyślny widok ustawiony na prekwalifikacje, poszczególne sesje dostępne pod zakładką "Sessions"). Wyniki poszczególnych, odbytych już rund danego sezonu ACLeague znajdziecie na ACLeague, razem z odnośnikami do statystyk zebranych w systemie P/STracker, a opcjonalnie również SimResults.

Jak mam ustawić kierownicę, monitory, samochód i czy zdążę na dwójeczkę w czasie pit stopu?

Odpowiedzi na tego typu dylematy natury technicznej i filozoficznej znajdziesz w odpowiednich pokojach na naszym kanale w komunikatorze Discord: od porad sprzętowych po kierowców dzielących się ustawieniami aut od swoich inżynierów wyścigowych. Ustawień samochodów możesz szukać również za pośrednictwem aplikacji Setup Market. W odpowiednim ustawieniu kierownicy pomocny może być poradnik przygotowany przez jednego z uczestników ACLeague: Poradnik FFB od Snsv. W grze i obsłudze Assetto Corsy pomocne mogą być również takie aplikacje i dodatki, jak Content Manager i Sidekick.

Czy Wy jesteście normalni?

Nie.

Marco pozdrawia Wykop.pl

Marco Massarutto, jeden z założycieli studia Kunos Simulazioni, odpowiedzialnego między innymi za Assetto Corsę, dzięki IRG-World.com pozdrawia Wykop.pl prosto z targów SimRacingExpo 2017 w Niemczech.